יום שני, 17 באפריל 2017

סיור ברחובות חיפה מבלי לקום מהכורסא (א')


את סיורנו נתחיל בתחנת חיפה מזרח - תחנת הרכבת הראשונה בחיפה.
הרחוב נקרא בשמות רבים שכולם מזכירים את התחנה שהייתה חלק מרכבת העמק.
במפות הנדסה של עיריית חיפה נקרא הרחוב station.
ממש bahnhofstrasse החיפאיי
 בחוברת מידע שהוצאה לטובת החיילים הבריטיים כבר "עוברת" השם (לשם רחוב התחנה באותיות לועזיות).
חלק מהתושבים קראו לרחוב רחוב החג'אז' וישנן עדויות שגם נקרא רחוב פייסל ע"ש פייסל הראשון שאת הפסל לכבודו עדיין ניתן לראות בסמוך. פייסל אמנם נשאר כשם הצומת וגם אחיו האמיר עבדאללה מונצח ברחוב קרוב.
בבגדד ישנו רחוב חיפה שגם בו יש צומת הנושא את שמו של פייסל. בכל מקרה ב-1954 עוברת שם הרחוב החיפאי. הוועדה לתרבות, אמנות ושמות של העירייה הציעה את קרן היסוד לרחוב זה, אבל כנס חטיבת גולני בעיר הכריע לטובת גולני. הקרן לא קופחה ושמה נקבע לרחוב ברוממה.
קרדיט: הארכיון הציוני

 אמיל חביבי כתב על החלפת השם בספרו "אח'טיה": "כיכר המלך פייסל, בפתח תחנת הרכבת החיג'זית, הייתה לרחוב חטיבת גולני. אלא שבערבית נכתב השם,כמו ברוב השלטים במדינה, בכתיב ערבי לקוי ומשובש, לאמור, "ח'טיבאת ג'ולאני", שפירושו הארוסות של גולני. ואני, עוד בטרם קניתי לי את הידע הצבאי הדרוש, סבור הייתי שגולני זה הוא דון ז'ואן עברי שיש לו מאהבות הרבה ומפאת הנימוס הן נקראות ארוסות".
חביבי בעצם מתאר כאן את סוגיית השיום (מתן שם) לרחובות או מקומות.המאבק על השמות הוא בעצם המאבק על הנרטיב וכמו שנראה בהמשך סיורנו העניין מטריד עד היום צדדים. בכל מקרה חביבי עצמו לא קופח ועל שמו כיכר. לא בטוח שאלו שהחליטו על מתן השם ראו את האירוניה שדרך הציונות מתחילה (בערך) ברחוב שניים בנובמבר (יום הצהרת בלפור) ומסתיימת באמיל חביבי.
גם בברצלונה יש רחוב קטן בשם חיפה (קרדיט: גוגל מפות)

רחוב עיראק הסמוך הוחלף ב"קיבוץ גלויות". בשנות המנדט נקרא לעיתים הרחוב איסטיקלל (עצמאות בערבית) כשם המסגד לידו. ועדת השמות הראשונה של העירייה חשבה לקרוא לרחוב "עולי בבל" וכך לשמור במעט על עיראק, אך לבסוף נבחר השם הכללי. גם היום ישנם גורמים המנסים להחזיר את שם הרחוב ומדי פעם "יוצאים למבצעים" להחזרת השם.
ממיזם "זוכרות"
העצמאות של איסתיקלל עברה כמובן לרחוב סמוך ולעצמאות של עם אחר.
שם רחוב הוא לא רק מאבק בין תנועות לאומיות ניצות. למשל רחוב חת"ם סופר ניתן לאחד הרחובות באזור אך פרנסיה החרדים של העיר "לא אהבו" את המיקום והוא הועבר לאזור אחר שבו ריכוז של שמות רבנים תוך כדי "דריסת" שם אחר (מדרגות גאולה דרומית) ובמקומו נקבע השם "הקטר" כהד לרחוב התחנה.

רחוב הפלי"ם גם הוא הוחלף כמה פעמים. והיום חלק מהרחוב הוסב ל"דרך שמעון רודיק". אלא שבחברת האוטובוסים כנראה לא שמעו  על העניין או שמא נבהלו מהפילים שמסתובבים להם ברחוב.בכל מקרה רחוב חטיבת גולני מתחיל כעת רק במס' 40. אנחנו נבחין בסיורנו בעוד אי-אילו רחובות גזורים שכאלו.

\


2 comments:

סיור ברחובות חיפה מבלי לקום מהכורסא (יב)

מפת הסיור  בפרק הקודם סיימנו ברחוב פרויד. אנו כעת על סיפה של כיכר חורב (שם לא מחייב), אך לפני שנכנס אליה בפרק הבא  נפנה ימינה. אנו נעים...